10 مهارت مهم و اساسی برای موشن گرافیست هاموشن‌گرافیست‌ها در هر مرحله‌ای از دنیای بزرگ رسانه و تصویر از تلویزیون تا سینما تا اینترنت و ویدئوهای آنلاین حضور بسیار پر رنگ و مهمی دارند. تفاوتی نمی‌کند که در چه سطحی از سطوح حرفهای در کارتان هستید. اگر به عنوان یک موشن‌گرافیست فعالیت می‌کنید داشتن ده مشخصه شما را از بقیه هم‌صنف‌هایتان جدا کرده و به مرحله‌های بهتر و موفقیت بیشتر خواهد برد.

داشتن این مهارت‌ها به شما کمک خواهد کرد که بتوانید از تمام پتانسیل موجود در موشن‌گرافیک برای رسیدن به هدفتان استفاده 

کنید. البته بی‌شک هر کدام از این ده مهارت عنوان شده ساعت‌ها بحث و دهها سطر توضیحات را طلب می‌کند ولی در این مطلب تلاش شده در نهایت اختصار به توضیح آنها بپردازیم.

 

 

مهارت در طراحی عناصر گرافیکی

داشتن مهارت‌های طراحی برای یک موشن‌گرافیست یکی از اولین ویژگی‌ها می‌تواند باشد اما این خصوصیت مهم‌ترین ویژگی یک طراح خلاق در موشن‌گرافیک نیست. داشتن مهارت‌های طراحی به طراح کمک می‌کند تا در زمان ایجاد حرکت در عناصر تصویری خلاقیت بیشتری داشته باشد، و این خصوصیت خود را در زمانی برجسته‌تر نشان می‌دهد که به عنوان یک موشن‌گرافیست مجبور باشید از اول تا پایان پروژه را خود بر عهده بگیرید.

البته عموماً، یک طراح موشن‌گرافیک در یک استودیوی طراحی، فقط وظیفة متحرک‌سازی عناصر تصویری طراحی شده توسط طراحان دیگر را بر عهده دارد، ولی با این وجود خلاقیت و آزادی عمل را با استفاده از این مهارت می‌توانید به دست آورید.

 

 

آشنایی با هنرهای کلاسیک

 

داشتن اطلاعات کافی در رابطه با هنرهای کلاسیک برای یک طراح موشن‌گرافیک می‌تواند به او راههای مناسب‌تری را در 

برقرار کردن ارتباط با مخاطب نشان دهد.

در فرآیند طراحی، اسکچ کردن بر روی کاغذ بسیار آسان‌تر از پیاده‌سازی طرح در کامپیوتر برای ارزیابی کردن تأثیر آن است. 

طراحی دستی بسیار سریع است و در همین حال امکان تغییر و جایگزینی‌های خلاقانه را به طراح می‌دهد. گاهی با یک تغییر کوچک نتیجة نهایی متحول خواهد شد.

استفاده از مهارت‌های کلاسیک در بالا بردن سرعت انجام کار نقش مهمی را ایفا می‌کنند؛ لذا کاربرد آن منجر به بازدهی بالاتر و البته نتیجة خلاقانه‌تر و جذاب‌تر، هم از لحاظ هنری و هم از نقطه نظر فنی، خواهد شد.

 

داشتن فهمی کامل و جامع از انیمیشن

 

به عنوان یک موشن‌گرافیست، شما معمولاً به عناصر دوبعدی و سه‌بعدی ثابت جان می‌دهید و برای انجام این کار نیاز به انیمیشن داریم. انیمیشن در موشن‌گرافیک کاری بسیار فراتر از تعریف کردن فریم‌های کلیدی و فواصل بین آنها است. شما به دانش جامع و کافی در اصول متحرک‌سازی نیاز مبرم دارید تا بتوانید انیمیشنی جذاب خلق کنید.

نحوه حرکت عناصر تصویر، رابطة حرکتی آنها با یکدیگر، ورود به صفحه، نحوة خروج از صفحه، سرعت حرکت، خصوصیت یک شیء در صفحه و چگونگی استفاده از آنها و… همه و همه از اصول و پایه ای مقدماتی انیمیشن هستند، این را هرگز فراموش نکنید که هرچه‌قدر طراحی زیبایی داشته باشید ولی انیمیشن خوب و مناسبی را طراحی نکرده باشید، کلیت موشن‌گرافیک جذاب نخواهد بود و این عدم وجود انیمیشن مناسب، موجب تخت و تک‌لایه‌ای بودن تصویر شما خواهد شد.

 

مهارت‌های طراحی سه‌بعدی

 

به جرئت می‌توان گفت که امروزه عناصر گرافیکی سه‌بعدی به خوبی جای خود را در موشن‌گرافیک باز کرده است و می‌توان استفاده‌های متنوعی از آنها را در پروژه‌های مختلف دید.‌

از طراحی لوگوها تا طراحی عنوان‌بندی تا افزودن عناصر واقع‌نما، عناصر سه‌بعدی کاربرد دارد بنابراین هر موشن‌گرافیستی باید خوب به این مطلب واقف باشد که برای توانایی ادامه دادن و بقا در کار خود لاجرم مجبور به یادگیری حداقل یک نرم‌افزار سه‌بعدی است.

او هرگز نباید خود را فقط به نرم‌افزارهای دوبعدی محدود کند و باید از بین دهها نرم‌افزار سه‌بعدی، یکی را که بیشترین رابطه با نرم‌افزار تخصصی دو بعدی و همچنین کامپیوتر مورد استفاده‌اش دارد انتخاب کند.

 

شناختی جامع از تایپوگرافی

 

یکی از عناصر تشکیل‌دهنده و نقاط اصلی یک موشن‌گرافیک، بدون شک عنوان‌بندی‌ها و نوشتار است. وجود تایپو در صفحة نمایش مستلزم رعایت کردن نکات فراوانی می‌شود. اندازة حروف، نحوة تشکیل دادن کلمه با استفاده از یک فونت خاص، طراحی فونت‌های خاص مرتبط و متناسب با موضوع و… همه از اصول و مبانی تایپوگرافی هستند که یک طراح موشن‌گرافیک با فراگیری آنها می‌تواند درهای جدیدی را در موشن‌گرافیک به روی خود باز نماید.

 

آشنایی با نظریة رنگ‌ها

 

آموختن نحوه و چگونگی استفاده از رنگ‌ها می‌تواند در پیشبرد هدف خلاق طراح بسیار تأثیرگذار باشد. استفاده از رنگ‌های همجنس و مرتبط می‌تواند در برقرار کردن ارتباط بین تصویر و بیننده نقش اساسی و مهمی را ایفا کند. بنابراین استفادة آگاهانه و نه صرفاً سلیقه‌ای از رنگ‌ها می‌تواند به تأثیرگذاری و البته جذاب‌تر شدن اثر منجر شود. قطعاً داشتن شناخت کافی از نظریة رنگ‌ها استفاده از آن‌ها را هدفمندتر و تیزبینانه‌تر خواهد کرد.

 

ذهن خلاق

 

به عنوان یک موشن‌گرافیست کار شما جان دادن به عناصر بی جان و بی تحرک موجود در صفحه است. شما در ابتدای کار فقط با اطلاعات بسیار کمی از طرف مشتری مواجهه هستید. اینکه چگونه و از چه طریقی می‌خواهید این مجموعة ناقص از دانسته‌ها را به اثری مطلوب و جامع و از همه مهم‌تر گیرا برای مخاطب خود تبدیل کنید، مستقیماً به خلاقیت شما در به وجود آوردن رابطه‌ها ما بین عناصر تصویر و جان بخشیدن به آنها به گونه‌ای خلاق بر می‌گردد.

روش‌های اکتساب خلاقیت بسیار روشن است و راههای علمی بسیاری برای ایجاد آن وجود دارد. در این رابطه به همین نکته بسنده می‌کنم که خلاقیت در گرافیک بسیار با نحوة نگرش شما به موضوع بستگی دارد، برای ایجاد آن، نوع دیدن خود را تغییر دهید و از زاویه‌ای دیگر به آن نگاه کنید؛ قطعاً روابط تازه و جذابی مابین عناصر تکراری و خسته‌کننده پیدا خواهید کرد.

 

مهارت‌های فنی

 

امروزه طراحان گرافیک و موشن‌گرافیست‌ها چاره‌ای جز استفاده کردن از کامپیوتر برای داشتن توانایی رقابت با سایرین ندارند و دیگر صرفاً روش‌های اجرای سنتی به کار نمی‌آید، بنابراین داشتن دانش کافی از ابزارهای مورد استفادة شما بسیار حیاتی است. نه تنها آشنایی کلی کافی نیست بلکه تخصص داشتن و مسلط بودن به ابزار خود باعث قوی‌تر شدن و پیشبرد سریع‌تر یک اثر خواهد شد؛ لذا مقاومت در یادگیری نرم‌افزارها و پیش‌نیازهای سخت‌افزاری مرتبط با موضوع مورد بحث بسیار مهم بوده و نقش تعیین‌کننده‌ای در موفقیت یا شکست یک طراح خواهد داشت.

 

 

ارتباطات مؤثر

 

 بسیار این جمله از طرف طراحان شنیده می‌شود که مشتری‌ها به علت نداشتن دانش کافی در زمینة طراحی متوجه هنر موجود در اثر نهایی نمی‌شوند و بنابراین نیازی به توضیح در رابطه با اثر به مشتری و تلاش برای راضی کردن آن وجود ندارد.

 

این جمله به هر عنوانی که باشد بسیار اشتباه و گمراه‌کننده است زیرا یک طراح علاوه بر وظیفة هنرآفرینی، وظیفة راضی کردن مشتری و همچنین متقاعد کردن سایر افراد گروه را دارد و باید بتواند با ایجاد یک رابطة موثر و موجز، به این نتیجه برسد. لذا داشتن مهارت‌های زبانی و محاوره‌ای جدای از مسائل فنی و تکنیکی، می‌تواند طراح را در رسیدن به یک محصول متقاعدکننده برای مشتری و طبیعتاً موفق یاری کند.

 

 

اصالت

 

ساده بگویم: لطفاً کپی کار نباشید.

این جمله شاید به عنوان آخرین بخش از این مقاله بیان شده ولی شاید یکی از برجسته‌ترین بخش‌های آن است. سعی کنید به عنوان یک طراح موشن‌گرافیک استایل خود را داشته باشید. مهم نیست که برای خودتان یا برای یک استودیوی طراحی یا برای یک مشتری بی‌ذوق سختگیر کار می‌کنید. در هر مرحله‌ای امضای خودتان را بر روی اثر بگذارید. این کار زمان زیادی خواهد برد ولی منجر به ایجاد یک خط فکری مستقل خواهد شد. این کار علاوه بر ایجاد خلاقیت فوق‌العاده به شما جرئت نزدیک شدن به پروژه های بزرگ را خواهد داد. روبرو شدن با مسائلی که تا حالا به آنها فکر هم نکرده‌اید چنان قدرتی در طراحی به شما خواهد داد که خودتان هم شگفت‌زده خواهید شد.

مدرسه عالی هنر پارسان